Pazartesi, 23 Mart 2020 / K: Bilgi Merkezi

Hepimiz evlerimizi yazın serin, kışın ise sıcak tutmak istiyoruz, ancak her yıl enerji fiyatları artıyor. Klimalar da hemen hemen her evde kullanılıyorken, klimalarınızı daha tasarruflu nasıl kullanacağını bilmek, enerjiden ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Tasarruf etmenizi sağlayacak diğer noktalar ise klima tesisatı ve klima bakımının nasıl yapıldığıdır.

Klima Seçimi

Klima seçimi enerji tasarrufu yapmak isteyenlerin ilk dikkat etmesi gereken husustur. Klimanızı seçerken kaliteli ve uzun ömürlü olmasına dikkat etiğiniz gibi ne kadar enerji kullandığını da kontrol edin.

Klima markaları ihtiyacınıza göre bir çok farklı özellik, kalite ve tasarımda ürün bulundurmaktadır. KW cinsinden ölçülen farklı modellerin soğutma / ısıtma girişini ve çıkış gücü tüketimini karşılaştırın. Ayrıca odanızın, evinizin veya binanızın büyüklüğünü ve başka bir iç ısı kaynağı olup olmadığını da göz önünde bulundurun.

Klima Tesisatı ve Bakımının Önemi

Çevre dostu olmaya çalışmanın yanı sıra tasarruf etmemizin en büyük nedeni maliyeti düşürmek ve maksimum verimle daha az ödemektir. Bu nedenle yapılan klima tesisatı ve periyodik bakımlar oldukça önemlidir. Tesisatın iyi bir şekilde standartlara uygun olarak yapılması arıza vermeden ve maliyetsiz bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmanıza olanak sağlar.

Düzenli periyodik bakımlarının yaptırılması ise oluşabilecek arızaların önüne geçilmesini ve onarım maliyetinin daha düşük olmasını sağlar. Aynı zamanda bakımı düzenli yapılan klimaların kullanım ömrü bakımı ihmal edilen klimalara göre çok daha uzundur ve çok daha verimli çalışırlar. Bu nedenle klima bakımı tasarruf açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Isıtma ve Soğutma İpuçları

 • Tüm kapıları ve pencereleri kapatın

Bu, klimanın sıcak veya soğuk olmasına rağmen odaya akmasını önler ve klimanızın daha uzun süre çalışmasını önler.

 • Soğutma veya ısıtma alanınızı minimumda tutun:

Bunu, soğutma veya ısıtma gerektirmeyen diğer odaların kapılarını kapatarak yapabilirsiniz. Kullanılmayan bölgelerdeki havalandırma deliklerinin ve termostatların kapalı olduğundan emin olabilirsiniz.

 • İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki farkı kontrol edin:

Dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun, odanın sıcaklığını 8 ° C’nin altına düşürmeyin. Ayrıca, iç ve dış sıcaklıklar arasındaki fark ne kadar küçük olursa, soğutma maliyetleriniz o kadar düşük olur. Termostatınızı yazın yüksek ve konforlu bir sıcaklıkta ayarlayarak ve gerekirse nem kontrolünü sağlayarak bunu yapın.

 • Sıcaklığı mevsime göre ayarlayın:

Termostatınızı yazın 24-26 ° C ile kışın 18-20 ° C arasında ayarlayın. Seyrek kullanılan odalarda (örneğin, tuvaletler ve depolar), sıcaklık kışın 16 ° C olmalıdır.

 • Termostatınızı normalden daha soğuk bir sıcaklığa ayarlamayın:

Eviniz daha hızlı soğumayacaktır ve aşırı soğumaya neden olabilir.

 • Ekonomi modunu kullanın:

Bu, doğru koşullarda ılımlı sıcaklıkları koruyarak enerji kullanımını azaltır.

 • Merkezi bir soğutma sisteminiz varsa, imar seçeneklerini kullanın:

Bu, havanın yalnızca evin belirli bölgelerine akmasına izin verir.

 • Merkezi bir hava sisteminiz varsa, fanın kompresörle birlikte kapanmasını sağlayın:

Bunu yapmak için fan ayarlarında “otomatik” modunu ayarlayın ve fanları ayrı odalarda kullanın.

Pazartesi, 23 Mart 2020 / K: Bilgi Merkezi

Evinizdeki veya iş yerinizdeki kombinin bakımının ihmal edilmesi durumunda ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Uygun bir bakım programını takip etmezseniz aileniz, çalışanlarınız ve yüksek risk altında olabilirsiniz. Kombi bakımı güvenlik açısından oldukça önemlidir ve kombi bakım onarım işlemleri için profesyonel bir birimden yardım almanız gerekir.

Kombi Bakımı Neden Gereklidir ?

Kombi, ısı üreten ve ileten bir cihazdır içerisinde su ve buhar bulunur ve bakımın ihmal edilmesi sonucu sistemin çalışmasında bir problem çıkar ve arıza yaparsa yakınındaki kişiler ciddi zarar görebilir. Bu göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir risktir bu nedenle ailenizin veya personellerinizin güvenliğini sağlamak için bakım kesinlikle gereklidir. Fakat kombi tesisatı uzman kişiler tarafından kurulmalı ve tüm bakım onarım işlemleri bu alanda eğitim almış yeterli donanıma sahip ustalar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bilinçsiz yapılan bakımlar bir işe yaramayacağı gibi kaza ve arıza riskinin artmasına neden olur.

Kombi Bakımı İhmal Edilirse Ne Olur ?

Çoğu insan bunun farkında olmasa da kazanlar karbon monoksit üretebilir. Bu noktaya ulaşmamak için kazanların düzenli olarak bakımı çok önemlidir. Çok toksik ama kokusuz olan bu gazın tespiti ancak uzman kişiler tarafından yapılabilir. Öte yandan, toksik gazların atmosfere salınımını azaltarak, çevreye katkıda bulunuruz.

Belki de düzenli bakım yaptırmanın en iyi tarafı, onarım maliyetinin azalmasıdır. Güvenilir bakım yetkili servislere yaptırılmalıdır. Bu servisler bakım işlemlerini ayrıntı bir şekilde yapar ve bu sayede ileride oluşabilecek arıza ve problemlerinde önüne geçilmiş olunur. Kombi markaları oldukça çok sayıdadır ve her markanın belirli hizmetleri vermesi dışında kendilerine has avantaları da bulunmaktadır.

Kombi bakımı, uzmanlar tarafından prosedürlere uygun olarak kademe kademe uygulanır, gerekli ise parça değişimi yapılır ve tüm bakım ve onarım işlemlerinin ardından kombi tesisatı test edilir. Periyodik bakımları yaptırılan kombiler, verimli bir şekilde sıcak su üretir. Bu durum, enerji tasarrufu ve cihazın kullanım ömrünün arttırılması anlamına gelmektedir.

Pazartesi, 23 Mart 2020 / K: Bilgi Merkezi

Son zamanlarda yeni bir trend haline gelen ve evlerde oldukça sık tercih edilmeye başlanan elektrikli kombiler, doğalgazlı kombilere göre daha sessiz olmaları ve daha az yer kaplamaları sebebiyle popülerliğini giderek arttırmıştır. Birçok avantajı bulunan elektrikli kombilerin tesisat ve kombi bakımı hizmetlerini doğru firmadan almak avantajlarından tam anlamıyla yararlanabilmek için oldukça önemlidir.

Kombi Tesisatı Hakkında Her Şey

Elektrikli kombi tesisatı bir kaç noktaya dikkat edilerek yapılmalıdır. Bunlardan en önemlisi ise topraklama konusudur. Büyük evler için büyük kapasiteli kombilere ihtiyaç duyulduğu için bu evlerde trifaze elektrik hattı gerekir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak amacıyla ve güvenlik açısından da bu elektrik hattının mutlaka topraklı yapılması çok önemlidir. Topraklama yapılarak olası problemlerin önüne geçilir ve daha güvenilir bir kombi kullanımı sağlanır.

Tesisatın projelendirilmesi aşamasından başlayarak danışmanlık hizmetleri, kurulum ve daha sonrasında bakım ve onarım işlemleri dikkat edilerek yapılması gereken önemli işlemlerdir. Özellikle kış aylarında yaşanacak olası sorunların önceden engellenmesi herhangi bir mağduriyet yaşanmaması açısından oldukça önemlidir.

Elektrikli kombi tesisatı da yine aynı doğalgazlı kombi tesisatına benzer bir şekilde aynı özenle yapılmalıdır. Topraklama yapılmasına dikkat edilmeli, olası sorunların önüne geçilmelidir. Türkoğlu Mühendislik olarak, Ankara kombi tesisatı konusunda gerekli hizmetlerimizi müşterilerimize ekonomik ve hızlı çözümlerle sunuyoruz. Alanında uzman ekip arkadaşlarımız ve mühendislerimizle birlikte kombi tesisatının önemini biliyor, tüm hizmetlerimizi büyük bir titizlik ve özveri içinde gerçekleştiriyoruz.

Doğru Firmadan Kombi Tesisatı

Kombi markaları, yetkili servisler değişse de kombi tesisatını doğru firmadan almak hayati bir önem taşır. Her zaman sıcak su ya da kışın ısınmak isterken daha büyük felaketlerle karşılaşmamak adına mutlaka alanında eğitimli kişiler tarafından tesisat hizmetleri alınmalıdır. Tesisat işlemi de dahil olmak üzere alınacak tüm doğalgaz hizmetleri doğru firmadan alınmalıdır. Kombinin verimini, ömrünü ve sorunsuz çalışmasını etkileyen doğru firma, doğru kullanım bağıntısı özellikle de yaşam alanları değerlendirildiğinde oldukça önemli bir konu haline gelmektedir.

Pazartesi, 23 Mart 2020 / K: Bilgi Merkezi

Kombi bakım ve tamir ustaları yıl boyunca yoğun bir şekilde çalışan kombilerin kış aylarında da sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için yıllık periyodik bakımının kış gelmeden yapılmasını öneriyor. Kombilerin sorunsuz ve yüksek performansta çalışması ve faturadan tasarruf etmesi için yıllık bakımların geciktirilmeden mutlaka yapılması gerekiyor.

Kombi Nedir?

Doğalgaz kullanımı ve sıcak su ihtiyaçlarının sağlanması için yaşam alanlarında kurulan kombi tesisatı ülkemizde oldukça sık tercih edilen bir ısınma sistemidir. Kombi markalarının hangisi olursa olsun ekonomik ve güvenilir bir ısıtma sağlayan bu cihazlar küçük ölçekli alanlarda oldukça etkilidir. Cihaz ebatlarının küçük olması ve çok yer kaplamaması ise sık tercih edilme nedenlerinden biridir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımı basit bir işlem olarak görülse de bakım ve onarım işlemi mutlaka alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu konuya dikkat etmek yaşanacak olası sorunların azalmasına da yardımcı olacaktır. Kombi bakım işleminin basamakları ise şu şekildedir;

 1. İlk önce kombideki mevcut su boşaltılır.
 2. Genleşme tankı havasının ölçümü yapılır, brülör temizlenir.
 3. Yanma haznesi temizlenir, ateşleme iyonizasyon elektrodu kontrol edilir.
 4. Üç yollu vana ve fanlar temizlenir, gaz ayar kontrolleri sağlanır.

Mevcut arızalar uzman ekip tarafından tespit edilir ve gerekli işlemler uygulanır.

Kombi Bakımının Faydaları Nelerdir?

İstenilen verimi alabilmek ve tasarruf edebilmek için mutlaka yaptırılması gereken kombi bakımı eğer düzenli periyotlarla yapılırsa kış aylarında sorun çıkarma riskini de en aza indirir. Kış aylarında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun önceden tespit edilmesi, daha sonrasında can sıkıcı durumların engellenmesini ve kombinin uzun ömürlü olmasını sağlar. Eğer gerektiği durumlarda kombi bakımı yapılmazsa, kullanıcılar kış aylarında istedikleri verimi alamaz ve kışın ortaya çıkabilecek bir sorunda zor durumda kalabilirler. Bakımsızlık sebebiyle cihazla oluşan masraf artar hatta sorunların tespiti bile yapılamayacak duruma gelir. Kış dönemine denk gelen arızalar, servislerin yoğun olmasından kaynaklı olarak müdahaleyi geciktirebilir ve kullanıcıları mağdur edebilir.

ÜST